Pojazd zastępczy po wypadku lub kolizji

auto-zastepcze

Kolizja czy wypadek samochodowy to bardzo niekorzystna sytuacja, zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy. Oprócz stresu i zmarnowanego czasu, może pojawić sytuacja, w której poszkodowany nie może kontynuować jazdy z uwagi na zniszczenia. Dlatego ważną sprawą jest ubieganie się o samochód zastępczy, który niewątpliwie się należy już od chwili wypadku. Polisa OC sprawcy, a dokładniej mówiąc ubezpieczyciel – pokryje koszty wynajmu takiego pojazdu.

W przypadku rozliczenia kosztorysowego, pojazd zastępczy należy się do momentu zdarzenia, do dnia naprawy pojazdu. Zdarza się, że Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i nakazuje zwrócenie pojazdu we wcześniejszym terminie. Jeżeli poszkodowany rozlicza się bezgotówkowo, okres ten będzie bardzo zbliżony. Auto zastępcze należy się od dnia wypadku, do czasu odebrania naprawionego pojazdu. W przypadku gdy ubezpieczyciel zaliczył szkodę, jako całkowitą – wtedy pojazd zastępczy będzie przysługiwał do chwili kupna nowego pojazdu lub dnia wypłaty odszkodowania.

Aby otrzymać pojazd zastępczy, konieczne będą podstawowe dokumenty takie jak: notatka policyjna czy oświadczenie potwierdzające winę po stronie sprawcy zdarzenia, dokument potwierdzający tożsamość poszkodowanego, wszystkie dane sprawcy łącznie z numerem polisy OC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>