Zanim pożyczysz pieniądze

Zbliżające się święta to czas, gdy szczególnie potrzebujemy gotówki na prezenty, przyjęcie, czasem wyjazd. Jeśli nie masz odłożonych pieniędzy, musisz ich szukać gdzie indziej. Zanim jednak zdecydujesz się na pożyczkę, pomyśl, czy będzie cię stać na jej spłatę.

NIE POŻYCZ od firmy, która żąda opłaty za przygotowanie wcześniejszej umowy.

O POŻYCZKĘ możesz zwrócić się do banku lub instytucji finansowej. Czasem też do bliskich, gdy wiesz, że dysponują wolną gotówką. Decydując się na jedną z tych opcji, musisz jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by na pożyczce nie stracić. Kredyt gotówkowy z banku Każdy bank ma taką ofertę. Jako atut przedstawia prawie zupełny brak formalności i krótki czas, w jakim sprawa jest załatwiana (o ile masz zdolność kredytową). Na dodatek kusi niskim oprocentowaniem, co nie znaczy, że kredyt będzie tani). Zwróć uwagę, ile wynosi prowizja za jego udzielenie. Potrafi sięgać nawet kilkunastu procent. Dlatego przed wzięciem kredytu koniecznie dowiedz się, jakie są wszystkie koszty z nim związane.

Zapytaj o ubezpieczenie kredytu. Jeśli bank go wymaga, sprawdź zakres ochrony, którą gwarantuje polisa. Powinna cię chronić przed ryzykiem utraty pracy, choroby, czy niezdolności do pracy. Uważnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), aby nie okazało się, że polisa choć ma chronić, w twoim przypadku okaże się bezwartościowa (bo np. dotyczy tylko osób zatrudnionych na umowie o pracę). Uwaga! Zanim weźmiesz kredyt, poproś bank o wyliczenie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy procentowej, która uwzględnia wszystkie jego koszty.

Gotówka z instytucji finansowej

Wiele firm reklamuje się, że udziela tanich pożyczek, tzw. chwilówek, bez sprawdzania zdolności kredytowej klienta. Te pożyczki są jednak droższe niż bankowe: ) Sprawdź jej oprocentowanie nominalne. Nie może ono w stosunku rocznym przekroczyć dwukrotności sumy stopy referencyjnej NBP (1,5 proc.) oraz 3,5 proc., co daje 10 proc. w skali roku. ) Zapytaj o koszty pozaodsetkowe, czyli dodatkowe opłaty, np. za rozpatrzenie wniosku, wydanie decyzji, prowizje, opłaty manipulacyjne, za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia. Ich limit wynosi 25 proc. pożyczonej sumy plus 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku) Dowiedz się, czy firma wymaga ustanowienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki lub zastrzega sobie prawo do jego wyznaczenia w przyszłości. Jeśli żąda wystawienia weksla jako zabezpieczenia, nie podpisuj weksla in blanco. Ten, który wypełniasz, powinien zawierać klauzulę „nie na zlecenie”, która chroni przed przeniesieniem praw z weksla na inną osobę. Uwaga! Masz prawo odstąpić od umowy bez podawania przyczyny i ponoszenia kosztów w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

TO DOBRE ROZWIĄZANIE, POD WARUNKIEM ŻE BĘDZIESZ PRZESTRZEGAĆ DWÓCH PODSTAWOWYCH ZASAD:

Używaj karty jedynie do transakcji bezgotówkowych. Nie wypłacaj nią gotówki z bankomatu, bo zostaniesz obciążona wysoką prowizją (ok. 3 proc. podejmowanej kwoty).

Spłać dług w okresie bezodsetkowym. W zależności od banku wynosi on od 52 do 58 dni (określa to umowa). Tylko gdy spłacisz całość zadłużenia, bank nie naliczy odsetek od transakcji bezgotówkowych.

Pieniądze od rodziny lub znajomych Zasadniczo pożyczki są opodatkowane. Jeśli jednak pieniądz pożyczasz od najbliższej rodziny, nie musisz płaci podatku pod warunkiem, że złożysz deklarację PCC: w terminie 14 dni od podpisana umowy o kredyt. Dodatkowo udokumentujesz otrzymanie pieniędzy na rachunek banku lub SKOKu albo przekazem pocztowym. Jeżeli nie spełnisz tych warunków, będziesz musiała zapłacić podatek, ale tylko od wartości przekraczającej kwotę 9637 z otrzymanej łącznie od jedne; osoby w ciągu pięciu lat.  Limit pożyczek bez podatku od znajomych i dalsze; rodziny wynosi w ciągu trzeci: kolejnych lat kalendarzowych- 5000 zł od jednej osoby albo 25 000 zł od kilku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>