Wyższa płaca minimalna, ja bym nie skakał z radości

Wiem, tytuł może wywoływać nienawiść do mojej osoby. Nie zrozumcie mnie źle, nie mam nic przeciwko temu aby ludzie zarabiali więcej. Tylko o to cały jest ambaras, że jak to określił ładnie Newsweek płaca minimalna, podobna jest do siekiery, która poradzi sobie z małymi kawałkami, nie tknie dużych. Jak ma się to do płacy minimalnej, a no w zakładach gdzie płace są wyższe pracodawca liczy się z kosztami ZUS, gdyż sam wysoką płacę zaproponował. 

W przypadku płacy minimalnej, to tak nie jest, pracodawca musi zapłacić pod groźbą egzekucji. Etat ma wiele zalet, ale nie koniecznie dla pracodawcy, małego, który liczy się z każdym wydatkiem. 

m18476586,PRACA1

Chociaż pracownik wykonuje swoja pracę sumienie, stara się, to z trudem zarabia na swoje miejsce pracy. W takim wypadku  zakład pracy nie może płacić więcej bo wtedy musieliby wydać więcej niż zarabiają.

Zgadzam się 350 złotych na rękę, to nie dużo, zwłaszcza jak ma się kogoś na utrzymaniu. Dziś aby zaistnieć i konkurować na rynku należy mieć coś, czymś się wyróżnić. Na przykład technologią, pomysłem, ale to często nie wystarcza, bo cena produktu musi być wysoka aby produkt zarobił na tego kto go wykona, na materiały z jakiego powstanie, transport oraz reklamę, bo bez tego produkt nie istnieje. Każdy z tych etapów wiąże się z ludźmi, którym za pracę trzeba zapłacić. do tego dochodzą opłaty, podatki, zezwolenia i inne koszty. Nie ma na inwestycje w maszyny, w podniesienie wydajności, nie ma na podwyżki, ba czasem na podstawowe etaty.

Jakich rozwiązań nie wymyślimy to pracodawca musi ZUS zapłacić, chyba, że zatrudni na czarno. Wówczas kto zagwarantuje opiekę społeczną i zdrowotną. Dojdzie do tego, że co sprytniejsi będą pracować, zarobią na rękę 2000, a dodatkowe pieniądze z racji bezrobocia otrzymają z socjalu. Czy faktycznie polepszy się wówczas standard naszego życia, czy wszyscy będą mieć na chleb i rachunki za energię?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>