5 rzeczy, które naprawdę jednoczą rodzinę

Close-up of embraced family.

Choć szalone tempo życia nie sprzyja zacieśnianiu rodzinnych więzi, można spróbować to zmienić. Rodzina to skarb, uważa większość z nas. Jednak w dzisiejszym zabieganym świecie brakuje nam czasu na budowanie ciepłych relacji z mężem czy dziećmi. Co zatem może sprawić, że wspólne rodzinne chwile nie będą dla nas luksusem, na który nas nie stać?

1 Rozmowy z bliskimi I wzmacniają więzi

Nawet wspólne wyjście na zakupy czy pieczenie ciasta na niedzielę może być okazją do rodzinnych pogawędek. A im więcej ich będzie, tym lepiej, bo nic tak nie wzmacnia poczucia wspólnoty jak właśnie częsta wymiana myśli między domownikami. Rozmawiajcie jednak nie tylko o tym, kto zrobi zakupy czy wyrzuci śmieci. Dzielcie się ze sobą swoimi odczuciami, marzeniami, planami… To będzie procentowało!

2 Wspólne cele sprzyjają bliskości

Wygospodarowanie w ciągu tygodnia wolnych godzin na robienie czegoś razem, zwykle nie jest łatwe, a jednak. Spróbujcie znaleźć dowolne zajęcie, które sprawi przyjemność każdemu z was. To może być np. uprawianie jakiegoś sportu, kurs tańca dla rodziców i nastolatków czy choćby wieczorne granie w scrabble albo rozwiązywanie krzyżówek. Dzięki wspólnym pasjom odkryjecie przyjemność z bycia razem nie tylko w codziennych kłopotach, ale także w żartach i zabawie! „Zróbmy porządek w domu”: „Zacznijmy oszczędzać na nowy komputer czy zatroszczcie się o środowisko i oszczędzajcie energię w domu poprzez zamianę oglądania tv na coś innego”: „Odwiedźmy stęsknionych dziadków”: Rzucając takie propozycje (i realizując je zespołowo), możecie się jeszcze mocniej zintegrować.

3 Stół to dobre  miejsce spotkań

Postarajcie się tak zaplanować każdy dzień, aby przynajmniej jeden posiłek zjeść wspólnie. Wyłączcie wtedy swoje komórki, telewizor i poopowiadajcie sobie, co ciekawego wydarzyło się u każdego z was tego dnia. Może się wówczas okazać, że na pytanie: „I co tam u ciebie?”, dziecko nie odpowie tylko zdawkowym: „Dobrze”, ale powie coś więcej.

4 Rodzinne wyjazdy ocieplają relacje

Rodzinny urlop, wypad na działkę, rowerowa wyprawa za miasto… Już sama organizacja tego rodzaju przedsięwzięć może dać wam frajdę, jeśli tylko zaangażujecie się w to wszyscy. Aby jednak eskapady były udane:

• Postarajcie się łagodzić wszelkie konflikty. Chodzi przecież o to, byście cieszyli się swoją bliskością, a nie spierali się o drobiazgi.

• Bądźcie hojni na wyjeździe w okazywaniu sobie serdeczności. Komplementy czy czułe gesty nic nie kosztują, a bardzo zbliżają do siebie domowników.

5 Rytuały ułatwiają  bycie razem

Powtarzalność określonych czynności (np. wymiana całusów na powitanie dnia, niedzielne spacery, czytanie dzieciom do poduszki) często zmusza nas do zatrzymania się w biegu i poświęcenia uwagi najbliższym. Wprowadzajcie zatem w swoje rodzinne życie różne sympatyczne zwyczaje i celebrujcie je!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>