PISO Z ZUS – Jakie świadczenia będą ci się należeć?

zus

Ważna część – o stanie konta

Informacje o stanie konta ubezpieczonego  w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych  przychodzą listem zwykłym co jakiś czas, to co się okazuje z tego pisma często może nas zdenerwować, ale warto wiedzieć co się w nim znajduje.

I tak, informacja o stanie konta w ZUS pozwala nam sprawdzić, czy pracodawca odprowadza  nasze składki, a także jaka będzie nasz hipotetyczna, przyszła emerytura. I to jest ta informacja, która może nas rozzłościć, przyznam, że mnie to wściekało, teraz jestem z tego powodu smutny. Jest mi przykro, ale tak wygląda nasz system emerytalny). Wszelkie wątpliwości, jakie pojawią się na wydruku należy szybko zgłaszać do placówki ZUS.

Co jest w piśmie do ZUS

Punkt 1. Informacja o zwaloryzowanym kapitale początkowym , dotyczy tylko osób, które pracowały przed  reformą ubezpieczeń w 1999 r.

Punkt 2. Stan odłożonych i zwaloryzowanych składki emerytalnych w ZUS (I filar) od stycznia 1999 r. do grudnia roku poprzedniego, przed przyjściem pisma.

Punkt 3. Wysokość składek, które odprowadza za nas pracodawca, albo sami odprowadzamy jak prowadzimy firmę.  ZUS opisuje jedynie ostatnie dwa lata.

Punkt 4. Podana jest wysokość składek, jakie dana osoba zgromadziła na subkoncie, czyli w II filarze. Przypominamy, że subkonto mają osoby, które kiedykolwiek należały do OFE oraz wszystkie, które są urodzone po 1968 r. UWAGA! Kwoty składek należnych i wpłaconych muszą być takie same.

Punkty 5.  Nasze składki odłożone na subkoncie powiększone o waloryzację i ewentualne odsetki za zwłokę.

Punkt  6. To zsumowane środki, jakie dana osoba zgromadziła dotychczas w I i II filarze w ZUS. UWAGA! Jeśli masz tylko konto w I filarze, składa się ono z: kapitału początkowe-go, składek od 1.01.1999 do 31.12.2014 r. i za 2015 r. (bez waloryzacji).

Punkt 8 . To wyliczenia ZUS co do wysokości emerytury. To, więc punkt, który w liście interesuje nas najbardziej! ZUS podaje dwa warianty 1: gdybyś więcej nie pojawiały się składki na twoje konto ZUS. 2: gdybyś zarabiała w kolejnych latach jak dotychczas.

Uwaga! Niektórym osobom ZUS poda nie dwie, ale sześć różnych kwot emerytury, jaką mogą dostawać, jest to spowodowane kilkoma tytułami np. etat i własna działalność, albo kiedy odbiorca może iść na emeryturę ale  tego nie zrobiła.

Punkt 9. Wysokość naszych składek odprowadzonych do OFE (II filar). Oczywiście dotyczy tylko tych, którzy należą do OFE.

Składki I i II filar łącznie. Dodatkowe pieniądze z subkonta

Dla osób, które gromadziły środki na subkoncie ZUS, jest podana też łączna kwota emerytury z wliczeniem tych środków.

Właśnie ZUS rozesłał do 20 mln Polaków listy o stanie kont emerytalnych. To interesuje każdego, więc wyjaśnijmy, o co chodzi.

Otrzymałaś takie urzędowe pism To historia twojego ubezpieczenia, czyli wysokości składek emerytalnych na koncie w ZUS (zgodnie ZE stanem na dzień 31 grudnia 2015 r.).  List z ZUS otrzyma każdy, kto je: urodzony po 31 grudnia 1948 r., jeżeli oczywiście do ZUS wpływały skiz ki od jego zarobków. W liście znajduje informacja, ile tych składek w złotówkach ma już zgromadzonych na swoim indywidualnym koncie. Osoby, które do 31.12.2015 r. ukończyły co najmniej 35 lat, znajdą w liście również prognozę swojej przyszłej emerytury, jaką ZUS im przygotował. To tak zwana hipotetyczna emerytura.

KTO SKORZYSTA NA KAPITALE

Liczy się każdy dokument potwierdzający zatrudnienie i zarobki sprzed 1999 roku (np. zaświadczenia Rp-7, świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa itp.). Pamiętaj! Jeśli do tej pory nie przekazałaś do ZUS dokumentów, nic straconego. W każdej chwili możesz to zrobić. Zawsze możesz też donieść do ZUS dokument, ja-ki odnajdziesz, a który może mieć wpływ na podwyższenie kapitału początkowego. Jeśli przed 1999 r. korzystałaś z urlopu wychowawczego, to upewnij się, czy ZUS przeliczył ci te lat według nowych, korzystniejszych zasad.

ŚRODKI W OFE MOŻESZ ZAPISAĆ W SPADKU

Plusem odkładania w OFE jest to, że zgromadzone tu składki można dziedziczyć.  Ale uwaga! Dziedziczeniu podlegają też składki, które znajdują się na twoim subkoncie w ZUS. Dlatego jeśli nie oszczędzasz w OFE, to cała część podlegająca dziedziczeniu (7,3 proc. składki emerytalnej) trafia właśnie na twoje subkonto. Pamiętaj! Pieniądze z OFE oraz z subkonta można dziedziczyć na takich samych zasadach. Dlatego warto wskazać osoby uposażone, które po tobie odziedziczą składki. O szczegóły pytaj w od-dziale ZUS lub na infolinii 22 5601600.

CZY MOŻNA JESZCZE ZAPISAĆ  SIĘ  DO OFE?

Obecnie mogą to zrobić tylko osoby urodzone od 01.01.1969 r. Ale jeśli dopiero zaczynasz pracować i chcesz oszczędzać w OFE, musisz podpisać umowę. Decyzja nie jest ostateczna. Raz na cztery lata (termin dłuższy niż oferty na energię) można zmienić zdanie (najbliższy termin będzie w 2020 r.). Ale uwaga! Jeśli już jesteś członkiem OFE – i nie chcesz tego zmienić, nie musisz wypełniać żadnych dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>