Emerytura, ile otrzymasz?

Emerytura ile otrzymasz?

Kto się boi emerytury a kto na nią czeka, mieszane uczucia. Przyznam, że ja chętnie bym już odszedł na emeryturę, ale nie opłaca mi się to. Nie oszczędzam niczym młody bóg, żyję z dnia na dzień i dlatego też powstał blog o oszczędzaniu. Jak pewnie każdy ubezpieczony otrzymujecie pism z ZUS w swoją hipotetyczną emeryturą, ile wam wychodzi, ja jestem załamany tą kalkulacją, a nie jestem aktorem czy śpiewakiem, składki opłacam regularne i to nie od najniższej płacy. Przygotowałem zestawienie ile pieniędzy mogą otrzymać na emeryturze poszczególni

DLA OSÓB 35+ ORAZ 40-LATKÓW

Jeśli jesteś przed 40, pracujesz od 2002 r. bez przerw. Od kilku lat jest szefem np. działu w korporacji i zarabiasz nieco powyżej średniego wynagrodzenia, ok. 5 tys. zł.  To, jaka należy Ci się emerytura? Jeśli cały czas do osiągnięcia wieku będzie zarabiać podobną kwotę, to wg prognozy ZUS dostaniesz ok. 1863,52 zł emerytury, gdy ukończy 67 lat (tyle obecnie wynosi wiek emerytalny dla osób w wieku 39 lat). Teraz inny przykład, także dla osoby w wieku 39 lat, która pracuje w urzędzie od 2003 r. i nie miała żadnych przerw w pracy. Zarabia około 2900 zł na rękę. Jaka wyglądać będzie emerytura? Przy utrzymaniu tego stanu dochodów, to według prognozy ZUS w wieku 67 lat dostanie około 1300 zł emerytury. Jak widać jest to 500 złotych więcej przy różnicy w zarobkach prawie?50%.  Mój znajomy ma 42 lata. Zarabia ok. 3000 zł. jako wychowawca w szkole, to ma znaczenie, bo osoby obejmujące wychowawstwo mają pewnie granty pieniężne, nigdy się w to nie zagłębiałem, ale tak mi przedstawił.  Pracuje od 1996 r. Miał przerwę w pracy (był za granicą na tzw. dorobku, dlatego nie opłacał składek). Według prognozy z ZUS otrzyma  1126.10 zł. Taką kwotę ma szansę otrzymać, jeśli będzie pracować bez przerw do 67. roku życia. Widać przerwa w życiorysie składkowym sporo mu odjęła. Inny kumpel Roman skończył 43 lata. Przepracował prawie 18 lat na minimalnym wynagrodzeniu (dziś to 1850 zł brutto). Roman w wieku 67 lat ma szansę na świadczenie w kwocie około 700 zł., jednym słowem tragedia, a młodzi na mogą liczyć na podwyżki jedynie, jeśli państwo odnosi najniższą krajową. Pozostaje jeszcze tzw. czarna strefa.  Na papieru jest to najniższa krajowa, aby pracodawca nie płacił wysokich kosztów za pracownika, a w rzeczywistości stawka na rękę jest wyższa.

DLA 50-LATKÓW

Teraz czas na osoby, które przepracowały o dekadę więcej.  Jan ma 53 lata, obecnie pracuje, jako magazynier i zarabia minimalne wynagrodzenie, sytuacja podobna do Romana. Jednak, choć Janek pracuje od 30 lat, to tylko 10 lat ma udokumentowane!  Niestety, bywają takie sytuacje, zakład pracy jest prywatyzowany, powodzie, pożary, chociaż dokumentację pracowniczą trzeba klasyfikować, jako dokumenty kategorii A i przechowywać przez 50 lat, to realia bywały różne. W przypadku Janka pozostałe 20 lat to… praca na czarno za granicą. ZUS wyliczył mu przyszłą emeryturę na ok. 100 zł (jeśli nadal jego pensja będzie minimalna aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, który dla Jana, ur. w 1963 r., wynosi 67 lat). UWAGA!  Jan jest, więc przykładem osoby, która mimo długiego stażu, ma bardzo niską hipotetyczną emeryturę z powodu nieodprowadzania składek. Ratują go jedynie oszczędności, jeśli jakieś zgromadził z pracy za granicą.

DLA 60-LATKÓW

Siostrze mojej matki, ciotce Zofii pozostało do emerytury dwa i pół roku. Przepracowała 38 lat. Nieźle zarabiała przed 1999 r. i ma wyliczony kapitał początkowy na ponad 400 tys, zł. Co z tego otrzyma, według prognoz ZUS ciotka Zofka może otrzymywać świadczenie w wysokości ok. 2000 zł.  Chyba się do cioci wprowadzę.  Zofia jest więc przykładem osoby, która dzięki kapitałowi początkowemu, wyliczonemu na podstawie zaświadczeń z pracy sprzed 1999 r., będzie miała szansę na wyższą emeryturę. Ta to już jest w tym pogmatwanym systemie emerytalnym. Nie pozostaje nic jak oszczędzać, ale gdzie nasze pieniądze są bezpieczne. OFE, IKE, lokaty może inwestycje w agresywne fundusze czy obligacje. Nie ważne co wybierzecie pomyślcie aby już od dziś zacząć oszczędzać, nie ważne jak nie ważne na czym, uruchomcie wyobraźnie oszczędzajcie gaz, oszczędzajcie energię elektryczną, odkładajcie do słoika, bo na emeryturze przyjdą ciężkie czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>