Ekologia, czyli jak oszczędzać wodę?

oszczędamy wode

Dobrze, że w szkołach uczą ekologii, nie muszę kilka razy przypominać, że zakręca się wodę myjąc zęby, to mnie szturmują, że nie ma kubka do mycia zębów. To jest prawdą, wodę zakręcam podczas szczotkowania, ale kubka nie ma.

Jak uczą oszczędzani w szkole? przepytałem moją latorośl i oto mam kilka porad.?

Należy wyeliminować cieknące krany, te z dużym ciśnieniem wymieniamy na mniejsze. O zakręcaniu wody podczas porannej czy wieczornej toalety pisać nie muszę. Dokonać zakupu perlatora, czyli wodo oszczędnej końcówki, której sitkowy wsad sprawia, że nawet jeśli odkręcimy mały strumień wydaje nam się, że wody jest więcej. Ceny perlatorów są różne, są modele, które kosztują nawet około 100 złotych. Warto zainwestować w takie urządzenie gdyż pozwala zaoszczędzić nawet połowę zużywanej wody.

Dzieci w szkołach uczą się jak wykorzystać wodę deszczową, tu pole do popisu mają właściciele dużych działek i ogrodów. Znam kilka osób korzystających z deszczówki, chwalą sobie to rozwiązanie. Magazynują wodę w beczkach, specjalnie zakupionych pojemnikach czy wykopanych w tym celu zbiornikach. Woda używana jest do podlewania czy prac remontowych. Nagromadzona ilość podczas jednej tylko burzy może zrobić wrażenie.

Sprzęty pomagające oszczędzać

Inwestujemy w sprzęty nie tylko energooszczędne ale zużywające jak najmniej wody. Jeśli mowa o sprzętach należy też przyjrzeć się spłuczce w toalecie. Dlatego zaleca się stosowanie wkładów do spłuczki, wówczas nawet duży strumień spłukiwania nie wyczerpiemy dużej ilości wody, bo jej tam nie będzie. Kreatywni, lubiący majsterkowanie mogą podpatrzeć w sieci jak skonstruować technologię pozwalającą wodę użytą do umycia rąk odprowadzić do zbiornika toalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>