Przedawnienie długów – ile musisz czekać by być wolnym?

Przedawnienie długów

Zadłużenie to stan finansów grubo ponad normę, wówczas nie dajemy sobie razy aby spłacić dług. Rosą odsetki, rośnie frustracja i bezsilność. Zadłużenia z poziomu kooperacji firmowej, zleceniodawca-zleceniobiorca są egzekwowane przez zewnętrznych windykatorów, jeśli zleceniobiorca zdecyduje się oddać dług do wykupienia. Tego typu zadłużenia przedawniają się po 10 latach, ale są wyjątki. Najgroźniejsze są długi z zakresu podatków jak i należności ZUS, tych łatwo się nie pozbędziemy. Organy administracji publicznej są zobligowane do egzekucji, muszą więc działać z urzędu aby nie rozpoczął biec termin przedawnienia.

Jak przerwać termin przedawnienia

Kodeks cywilny w swej treści jasno wskazuje, że po każdym przerwaniu biegu przedawnienia, zaczyna się liczyć terminy na nowo. Czynnościami przedawniającymi są aktywności wierzyciela, czyli tego na czyją korzyść mają zostać uregulowane. W zależności od tego kto jest wierzycielem (organ adm. publ. czy podmiot prywatny, spółka prawa handlowego) czynnościami tymi będą np.: wezwanie do zapłaty, wezwanie do ugody złożone w sądzie. Najbardziej znanym środkiem przerwania biegu jest pozew o zapłatę. Bieg zostanie przerwany jeśli dłużnik otrzyma pismo (skuteczne doręczenie) informujące go o czynności wierzyciela. Trudniej dochodzić zobowiązań od osób fizycznych, gdyż te mogą zmienić adres przebywania nie informując o tym organu meldunkowego. Dłużnik też może przerwać bieg przedawnienia, czasem nieświadomie. Sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko, przykładem będzie prośba o rozłożenie długi na raty, takie pismo oznacza, że mamy jego świadomość  i go uznajemy. Przedawnienie przerywają też mediacje, pp. Podejmowane przy próbie ugodowej.

Terminy przedawnienia

przedawnienie zadłużenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>