6 prostych sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu

Jak oszczędzać energię

Większość ludzi nie wie, jak łatwo można utrzymać swój dom a przy tym zmniejszyć zużycie energii, wystarczy tylko chcieć. Drastyczne zmniejszenie kosztów ogrzewania, chłodzenia i energii elektrycznej można uzyskać poprzez proste zmiany, które mogą być wykonane przez samych właścicieli. Oczywiście, dla właścicieli, którzy chcą, skorzystać z najnowszej wiedzy i systemów efektywności energetycznej w swoich domach, i to bez korzystania z pomocy audytorów energetycznych.

Jak uczynić swój dom bardziej energooszczędnym? Oto kilka dobrych powodów:

Bodźce ekonomiczne do podwyższania cen energii pojawiają się na poziomie lokalnym, regionalnym czy krajowym , przykładem są podwyżki cen dystrybucji dla danej lokalizacji, czy konkretnej stawki, np. podwyżka opłaty przejściowej w ustawie o OZE. Z ekonomicznego punktu widzenia, pieniądze te mają zwrócić się w dalszej perspektywie.  Konsumenta jednak interesuje jego własny rachunek za prąd, a nie  to, że jego ​​nadmierne zużycie energii w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Dlatego publikacje mówiące o tym jak obniżać opłaty za prąd są coraz bardziej czytane.

1. Znajdź lepszy sposobów ogrzewania i chłodzenia domu

Aż połowa energii elektrycznej zużywanej w domach idzie do ogrzewania i chłodzenia. Oto kilka sposobów, w którym rachunek za prąd może być zmniejszone przez kilka korekt w systemach ogrzewania i chłodzenia:

Zainstaluj wentylatory, ustaw termostat na odpowiednią temperaturę. Termostat powinien być wyłączony w nocy i gdy nikogo nie było w domu. W większości gospodarstw domowych, około 2% rachunku za ogrzewanie mogą być zapisywane dla każdego stopnia termostatu. Dbaj o to by wietrzyć pomieszczenia.

2. Instalacja podgrzewacz wody

Grzejniki wodne wymagający rodzaj  dostarcza gorącej wodę tylko w razie potrzeby. Oni nie produkują straty energii, podobnie  w trybie czuwania. Może zamiast elektrycznego systemu przerzuć się na gaz. Nie trzeba czekać aż w zbiorniku podgrzeje się wystarczająco ciepła i wody.

3. Wymień żarowe oświetlenie

Tradycyjne oświetlenie żarowe mają jedynie 10% konwersji  pobieranej energii  na światło widoczne, a reszta staje się ciepłem. Zastosowanie nowych technologii oświetleniowych, takich jak diody LED (dioda elektroluminescencyjna) i kompaktowych lamp fluorescencyjnych (świetlówek) może zmniejszyć zużycie energii od  50% do 70%. Postępy w zakresie kontroli oświetlenia oferują dalsze oszczędności energii poprzez zmniejszenie ilości czasu ich używania.

 • Świetlówki kompaktowe zużywają o 75% mniej energii i działają 10 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.
 • Diody mogą trwać nawet  20 razy dłużej niż świetlówki kompaktowe i zużywają mniej energii.
 • Diody LED nie mają ruchomych części i w przeciwieństwie do świetlówek, nie zawierają rtęci, są więc bezpieczniejsze.

4. Zamknij i ocieplić swój dom

Zamknięty i zaizolowany dom jest jednym z najtańszych, tak działają domy pasywne. Szczelnie zamknięty domu może poprawić komfort i jakość przestrzeni wnętrza przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów energii elektrycznej. Poniżej przedstawiono kilka typowych miejsc, w których mogą wystąpić przecieki energii czy ciepła

 • Nienaprawione gniazdka elektryczne,
 • Szczeliny wokół rur i kabli,
 • Klimatyzatory na ścianach lub oknach,
 • Włazy na poddaszu,
 • Nakłady z komina,
 • Nieuszczelione/niedomnięte drzwi i okna,
 • Ponieważ gorące powietrze unosi się, to jest bardziej prawdopodobne, że przeciek powietrza będzie na poddaszu.
 • 5. Za pomocą urządzenia (urządzenia) odpowiedzialnego elektronicznie
 • AGD i RTV to 20% rachunku za energię elektryczną dla typowego gospodarstwa domowego. Poniżej znajdują się wskazówki, które zmniejszą energię pobieraną przez AGD i RTV:
 • Lodówki i zamrażarki nie powinny znajdować się w pobliżu kuchenki, lub być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Komputery powinny być wyłączone, gdy nie są używane. Jeżeli komputery nieobjęte pomocą powinny być oświetlone, monitory powinny być wyłączone. Według niektórych badań, komputery są odpowiedzialne za około 3% całego zużycia energii w państwach uprzemysłowionych.
 • Za pomocą wydajnych urządzeń można oszczędzać nawet 10 proc. na rachunkach.

6. Zmiana dostawcy energii

To sposób na oszczędzanie, jednak nie chodzi tu o zużywanie mniejszej ilości energii a o płacenie mniej za taki sam jej wolumen. Działanie takie nie spowodują spadku jakości naszego życia, chociaż mogą być uważne za nieekologiczne, to za pozostawienie ładowarki w gniazdku poza większym przyrostem CO2 nie grozi nam wyższa faktura.

Jedno przemyślenie na temat “6 prostych sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu”

 1. ~Ania pisze:

  Ja właśnie pierwsze co zrobiłam to wymieniłam żarówki i jaka jest już różnica. Jestem mega zadowolona, a to nie koniec moich działań, a Twój wpis mi w tym pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>