Krata płatnicza, co powinieneś o niej wiedzieć

Krata płatnicza, poznaj ją bliżej

Nie długo pieniądz drukowany zostanie zastąpiony kartą z chipem. Wydatki będzie łatwiej kontrolować, bo nawet kupując gumę do życia transakcja zostanie zapisana. Pesymiści widzą w tym wiele wad. Ciągły monitoring, fakt, że z ulic może zginąć handel targowy ja i wiele innych zagrożeń.

Historia karty

Karty płatnicze początkowo były używane przez osoby zamożne, a zostały spopularyzowane na świecie za sprawą systemów Visa i MasterCard, istniejących od lat 50. XX wieku. W Polsce pierwsze karty istnieją od lat 80. Pierwsza transakcja bankomatowa została przeprowadzona nieco później.   Obecnie bez karty czy płatności telefonicznych nie może żyć większość młodych ludzi.

Rodzaje kart płatniczych

Karty płatnicze różnią się między sobą przede wszystkim sposobem i terminem rozliczania transakcji.

Karta bankomatowa jako kawałek plastiku z chipem należy do najprostszych instrumentów płatniczych i ma ograniczone funkcje. Może być wykorzystana jedynie do transakcji w bankomatach t. wypłaty, oraz terminalach płatniczych do zapłaty.

Karta debetowa jest wydawana do rachunku bankowego i ściśle z nim związana. Karty debetowe to rozwiązania dla tych, którzy lubią mieć dostęp do gotówki. Płatności tą kartą obciążają rachunek posiadacza w momencie ich wykonania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty bądź zaciągniętego limitu. Za transakcje kartę w inny sposób np. wypłatę w bankomacie, płaci się.

Karty typu „charge” działają na zasadzie „zapłać później”, czyli mają odroczony termin płatności. Wydają je banki, zwykle są powiązane z rachunkiem klienta. Można z nich korzystać w bankomatach i punktach akceptujących karty. Rodzaj karty, limit wydatków i termin spłaty zależą od statusu finansowego i dochodów klienta. Musi on spłacić całą kwotę zadłużenia w terminie podanym w umowie.

Karty kredytowe też pozwalają na płacenie z opóźnieniem. Posiadacz karty nie musi jednak spłacać jednorazowo całej kwoty, a może korzystać z przyznanego miesięcznego limitu kredytowego (zazwyczaj oprocentowanego). Limit zależy od zdolności kredytowej klienta, czyli możliwości spłacania.

Jak działa karta płatnicza?

Płacenie kartą trwa kilka sekund, ale angażuje kilka podmiotów: klienta – użytkownika karty, punkt sprzedaży, bank – wydawcę karty, centrum rozliczeniowe. Przebieg tej operacji zależy od różnych okoliczności, ale warto znać jej podstawowe etapy:

Proces zaczyna się do wprowadzenia karty do terminala, wsuwa do czytnika mikroprocesorów jeśli karta posiada chip. Albo przesuwa kartę przez czytnik pasków. Terminal odczytuje informacje zapisane na karcie, m.in. numer karty i okres jej ważności, po czym sprzedawca wprowadza także kwotę transakcji.

Kod PIN, jeżeli karta wymaga potwierdzenia kodem PIN, użytkownik jest proszony o jego wprowadzenie za pomocą klawiatury.

Po wprowadzeniu przez sprzedawcę kwoty transakcji wszystkie dane – w tym numer karty, okres ważności i kwota transakcji – są przesyłane do centrum rozliczeniowego.

Centrum rozliczeniowe łączy się z bankiem – wydawcą karty dla potwierdzenia, że transakcja daną kartą na daną kwotę może zostać przeprowadzona.

Po poprawnie przeprowadzonej transakcji drukowane jet potwierdzenia. Dodatkowo posiadacz karty wymagającej potwierdzenia kodem PIN na pokwitowaniu widnieje informacja, że został wprowadzony prawidłowy kod. W przypadku kart wymagających potwierdzenia transakcji podpisem na pokwitowaniu znajduje się miejsce na podpis użytkownika. Wtedy podpisujemy pokwitowanie, a sprzedawca porównuje podpis z wzorem na odwrocie karty. Jeśli podpis jest zgodny ze wzorem, sprzedawca ostatecznie zatwierdza transakcję.

W tym miejscu transakcja kończy się z perspektywy użytkownika karty, który odbiera towar lub usługę i opuszcza punkt sprzedaży. Terminal musi wykonać jeszcze jedną, ważną czynność: przesłać wszystkie szczegóły transakcji, łącznie z potwierdzeniem, do centrum rozliczeniowego. Dla wygody sprzedawców większość terminali przesyła zestawienia i szczegóły wszystkich transakcji wykonanych w danym dniu już po godzinach pracy, na ogół w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>