6 wskazówek jak najlepiej ubezpieczyć mieszkanie

polisa mieszkania

Cieszycie się, pogoda za oknem zwiastuje wiosnę. Okazuje się jednak, że o tej porze roku najczęściej dochodzi do anomalii pogodowych, które są przyczyną większości strat majątkowych. Dachy porwane przez wichurę, pozbijane szyby przez grad, a może wypalona instalacja elektryczna, to wszystko może nas kosztować więcej niż myślimy.

Ubezpieczenie mieszkania czy samochodu nie uchroni nas od wypadków, ale pomoże sfinansować, chociaż część szkód poniesionych w wyniku gniewu natury. Jak więc uniknąć najczęstszych błędów przy wyborze ubezpieczenia nieruchomości? Dzisiaj postaram się powiedzieć jak to wygląda z mojego punktu widzenia.

Co ubezpieczasz?

Cena w tym przypadku im niższa składka tym z pewnością spotkasz jakieś komplikacje, polisa może okazać się niepełna i nie okrywać wszystkich zdarzeń.  Skoro cena jest niska, niskie może być albo ewentualne odszkodowanie albo nie będzie ono obejmować wszystkiego, co chcesz ubezpieczyć. Agencje ubezpieczeniowe Tymczasem ochroną można objąć trzy, odrębne obszary:

  • Konstrukcję budynku wraz z fundamentami, dachem i ścianami.
  • Wewnętrzne i zewnętrzne elementy stałe, tj. drzwi, okna, podłogi, wewnętrzne instalacje, zabudowę kuchenną czy armaturę łazienkową.
  • Ruchome mienie, czyli cenne meble, sprzęt AGD i RTV oraz inne wartościowe przedmioty znajdujące się w naszym posiadaniu, pod warunkiem, że będą znajdowały się w mieszkaniu.

Od czego chcesz się ubezpieczyć?

Co może zaszkodzić twojemu mieszkanku? Ogień z pewnością, woda, jeśli nie jest to pierwsze parter i pierwsze piętro to tylko ta z niefachowej instalacji albo płynąca od sąsiada z góry, w tym drugim wypadku ubezpieczenie bardziej przydałoby się jemu. Instalację zaś możesz reklamować, a za odszkodowanie uzyskać pieniądze na remont. Pamiętaj, by polisa gwarantowała i obejmowała pokrycie szkód powstałych na skutek zdarzeń losowych, takich jak np. pożar, zalanie, powódź czy huragan, a także ich efektów jakim są  przepięcia elektryczne. Wnętrze mieszkania, cenne sprzęty możesz ubezpieczyć zaś od aktów wandalizmu i kradzieży.

Ubezpieczyciel, każdy ma swoją umowę

Wraz z polisą otrzymasz katalog zdarzeń objętych ochroną,  może się on różnić, w zależności od tego u kogo wykupiłeś ubezpieczenie. Warto o tym pamiętać jeśli przenosimy się do inne go ubezpieczyciela. Inny katalog  zdarzeń, które mogą dotyczyć nieruchomości jako takiej, a inne jej wyposażenia.

Wspomniane zalanie

Kto słyszał o szkodach wężykowatych, czyli szkodach spowodowanych pęknięciem czy oderwaniem się wężyków odprowadzających wodę do urządzeń domowych, np. pralki czy zmywarki. Ubezpieczenie to może przydać się każdemu, zarówno sprawcy zalania, jak i pokrzywdzonemu.

Wybierz sumę ubezpieczenia

Maksymalna kwota jaka będzie wypłacona przy ewentualnym ubezpieczeniu, nie zawsze otrzymamy całość polisy,  w przypadku szkody towarzystwo wypłaci nam odszkodowanie w wysokości poniesionej straty, nie przekraczające jednak wysokości zadeklarowanej sumy ubezpieczenia.

Odpowiednie wskazanie wysokości pozwoli nam na otrzymanie kwoty pieniędzy, która zrekompensuje nam stratę.  Wysokość ta związana jest ze składką, nikt nie lubi płacić wysokich rat, ale po co je płacić skoro przy ewentualnym zdarzeniu nie otrzymamy pełnego odszkodowania.

Zapytaj o zniżki

W OC kierowcy chcą powołać się na zniżki, jeśli chodzi o polisę dostępne są pakiety ubezpieczenia, im więcej ubezpieczymy tym taniej. Warto jednak nie przesadzać, po co nam ubezpieczenie od tsunami, skoro nie występuje ono w naszym klimacie. Tak, aby odzyskać ewentualne odszkodowanie wszelkie dokumenty jakie wystawi nam gmina czy też straż będą musiały zawierać słowo tsunami. Nie przejdzie tu silny, mocy czy porywisty wiatr. Niestety, takie kruczki występują.

Porównaj oferty

Niezależnie od tego co chcesz ubezpieczyć musisz porównać stawki. Oczywiście chcesz płacić mniej a przy ewentualnym nieszczęściu dostać dużo. Sprawdź dokładnie warunki umowy, regulamin i zapoznaj się  treścią każdego nadesłanego pisma. Nie chcesz aby ubezpieczyciel zmienił warunki umowne, dlatego reaguj na czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>