Bezpieczeństwo używania karty bankomatowej kredytowej

Bezpieczeństwo używania karty bankomatowej kredytowej

Używanie karty kredytowej czy bankomatowej to duże ułatwienie, niestety tam gdzie są pieniądze tam też twory się strefa przestępczości. Bez sprzecznie karty kredytowe to skupisko dużych pieniędzy, niektórzy zadają sobie wiele trudu jak je od nas wyciągnąć. Nie dajmy im na to szansy — wystarczy zwykła ostrożność. Przedstawiam kilkanaście porad jak dbać o finanse zgromadzone na karcie kredytowej.

1. Nie dawaj nikomu swojej karty, niby to takie proste, ale często w sklepie czy restauracji podjemy kartę sprzedawcy. Keler powinien podejść z terminalem do ciebie a nie odbierać od ciebie kartę by ukryć się za zasłonką w celu przeciągnięcia paska.

2. Bankomat, nie polecam wypłacania pieniędzy z karty kredytowej. Opłata za tę czynność może nas sporo kosztować. Pamiętaj ile płacisz i szukaj bankomatów swojego banku, unikniesz wówczas wyższych opłat

3. Zachowaj ostrożność przy płaceniu za zakupy przez Internet, pierwsze co możesz zrobić to przywiązywać  d tego, czy na początku adresu widnieje ciąg znaków https a nie zamiast http. Jest to kolejna informacja o szyfrowaniu. Zobacz czy na stronie, na której podajesz numer swojej karty i numer CVV, znajduje się kłódeczka, która informuje o szyfrowaniu połączenia. W zależności od przeglądarki może ona znajdować się w różnym miejscu na pasku url i wyglądać inaczej.

4. bank prosi Cię o numer karty czy inne dane za pośrednictwem e-maili? A czy o podwyższeniu opłat też powiadomił cię  w ten sposób, nie, zatem dlaczego masz mu udostępniać takie dane. Jedyne co bank musi wiedzieć o Twojej karcie to wie, przecież sam ją wydał.

5. Wykonaj swoje zabezpieczenia, zdjęcie karcie kredytowej, pomoże Ci kiedy ją zgubisz bądź w przypadku kiedy ją zgubisz. Spojrzysz na zdjęcie i będziesz wiedział jaki jest numer i ja dokładnie wyglądała.

6. Przy wyrobieniu karty bank powinien zaoferować ci dodatkowe ubezpieczenie. Czasami pakiety te są płatne, chyba żaden bank nie oferuje bezpłatnej ochrony karty. Co daje ubezpieczenie, transakcje wykonane po zgłoszeniu kradzieży zostaną zwrócone.

7. Od razu po otrzymaniu karty podpisz ją i tak nie dokonasz nią transakcji bez podpisu. Przy standardowych opłatach kartą czy pobieraniu pieniędzy z konta nikt może nie zwrócić na to uwagi. Problem pojawia się, gdy karta zostanie zgubiona. Jeśli znajdzie ją ktoś nieuczciwy – wystarczy, że podpisze ją własnoręcznie i będzie mógł zrobić zakupy w sklepie, który ma terminal starego typu, wówczas wyczyści Ci konto. Twój podpis to większa szansa na

8. Zapamiętaj PIN nigdy nie noś go razem z kartą, chyba, że go skutecznie ukryjesz. Uwierz są na to sposoby, możesz nosić karteczkę z numerem fikcyjnym numerem telefonu, w którym cześć numeru będzie pinem. Musisz zrobić to sprytnie gdyż będzie wiadomo, że to ściema jeśli numer będzie zaczynał się na 1 bądź 2. Zmieniając kod PIN, nigdy nie używaj prostych kombinacji np. 1234, ktoś podpatrzy to w sklepie, to znajdziesz się na jego celowniku.

10. Nikomu nie ujawniaj swojego PIN kodu, to takie proste, ale czasem jesteśmy zbyt ufni.

11. Nie wyrzucaj potwierdzenia zapłaty czy wydruków potwierdzeń z bankomatu. Po pierwsze ktoś, kto za tobą korzysta z bankomatu może zobaczyć ile masz środków na koncie, po drugie jeśli pojawi się jakaś rozbieżność odnośnie księgowań możesz skontaktować się z bankiem i złożyć reklamację. To organizacja płatnicza, która wydała dowód potwierdzenia będzie twoim adwokatem z bankiem. Takie rozwiązanie ma niestety jedną wadę przykładowo karty  VISA daje sobie na rozpatrzenie reklamacji 180 dni.

12. Wcześniej wspominałem o zrobienie zdjęcia kartą, teraz do tego zdjęcia możesz dopisać numer infolinii, na którą należy się zgłosić, aby zablokować kartę. Możesz też zadzwonić do organizacji płatniczej.

13. Kontaktuj się z bankiem jeśli zauważysz coś podejrzanego np. nakładkę na panelu bankomatu, uważaj też na z pozoru niewinnie wyglądające reklamy, może to do nich doczepiona jest kamera, która ma zarejestrować twój PIN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>