Skuteczne gospodarowanie finansami

3566841952_985b951aa2_b

Kto najskuteczniej dba o swoje finanse? Pewnie znacie kogoś kto chociaż niewiele zarabia radzi sobie świetnie. Kto mu w tym pomaga, może korzysta z pomocy państwa, pobierając świadczenia. Kluczem do finansowego sukcesu jest ich doradca fin sowy, który zamiast uczyć ich oszczędzać udziela kredytów.

Pierwsza zasada

Nikomu nie dawaj pełnej swobody nad swoimi finansami, oczywiście jeśli chodzi  o osoby obce. W rodzinie zawsze jest jedna osoba, która uważana jest za tą odpowiedzialną. Zwykle obowiązek ten spada na kobiety, to one odpowiedzialne są za zakupy, więc aby        dopiąć budżet porównują ceny produktów. Nie ma przecież lepszego dochodzenia do oszczędności jak minimalizowanie wydatków. I to jest druga zasada postępowania, minimalizacja wydatków.

Zarobki są ważne, ale ważniejsze ile ci z nich zostaje

Moja znajoma jeszcze parę lat temu na żarty o tym, że jest panną w wieku 30 lat, odpowiadała, że nie chce nikogo informować o sowich dochodach, a mąż jest taką właśnie osobą. Wie ile i na co wydaje, nie interesuje jej dzielenie się rachunkami czy wydatkami bo może to spowodować fakt, że zacznie jak sama mówi „dokładać do interesu”. Ile wydajesz miesięcznie, pewnie są gorsze i lepsze miesiące, u mnie takim miesiącem jest styczeń. Po grudniowych szaleństwach nie zaoszczędzę wiele, a powinienem skoro styczeń jest dla mnie miesiącem dużych wydatków. To właśnie w styczniu opłacam OC samochodu, muszę wydać pieniądze na rejestrację pojazdu, a jeszcze nie tak dawno na nowy dowód rejestracyjny.  Zwykle w styczniu dowiem się, o tym, że zarząd mieszkania podnosi opłaty itd. Zatem jak oszczędzać, skoro z miesiąca na miesiąc wpadamy tylko w dół? Otóż to co nam zostaje w poprzednich miesiącach nie do końca okazuje się oszczędnościami. O takim możemy mówić jeśli tak zwana górka finansowa przekracza nasze trzy miesięczne wydatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>