Nowy 2016 rok

Koniec 2015, co działo się z EnergiąDirect.pl1

Poniedziałek, zwykły dzień pracy. Dzieci wracają do szkoły, jak się okazuje można tego dnia mieć sprawdzian, a w pracy spotkanie kończące rok.  Nie takie jak myślicie z szampanem i ciastem, ale jedno z tych, których się nie lubi. Trzeba wykazać się co twój zespół wypracował i co stworzy w nowym roku. Nie tyko moja firma postanowiła podsumować rok, sam zamierzam to uczynić. Zobaczcie co w 2016 się zmieni.

Kredyt hipoteczny, już nie dla mnie

O wyższym składzie własnym mówiono od dłuższego czasu, od tego roku wkład wyniesie  co najmniej 15 proc. wartości mieszkania. Lepiej dla Banów, gorzej dla młodych. Banki mogą cieszyć się jeszcze z innych przepisów, które na pozór nie są dla nich korzystne, a jednak.

Podatek bankowy

Od lutego 0,44 procent wartości aktywów będzie odprowadzane przez banki i firmy ubezpieczeniowe do budżetu państwa. Nie będę przytaczał analiz innych blogerów, ale z pewnością odbije się to na klientach, dodatkowe 5 złotych może, dla kogoś kto zarabia najniższą krajową może to być spore obciążenie. Banki sobie poradzą, zamiast wykazywać aktywa zaczną korzystać z leasingu, dzierżawy i innych instytucji, które im to ułatwią.

Wyższa pensja minimalna

Z 1750 do 1850 zł brutto, dokładnie o 100 złotych brutto wzrosła najniższa płaca dla osób posiadających umowy o pracę. Wydłużeniu uległy też okresy wypowiedzenia, nawet do miesiąca.

Niższe rachunki, ale jak się postarasz

Decyzją URE ceny prądu spadną średnio o 1,6 proc. Lepiej też będzie z gazem. Niższe rachunki za prąd mogą cieszyć, ale czy odczujemy to przy najbliższych opłatach?

1000 złotych na dziecko

Bez potrąceń, rodzic, który nie pracuje na umowę o pracę, jest bezrobotny czy rolnik może otrzymać 1000 złotych. Nie bardzo rozumiem, o co chodzi w tym świadczeniu, ale na umowę cywilną mogę przecież zarabiać tyle, co niejeden zarobi w rok. Świadczenie będzie wypłacane przez 12 miesięcy. Od kwietnia rusza też program 500 złotych na dziecko. Przy pierwszym bobasie wymagane będzie przejście limitu dochodowego, za do przy kolejnych wymogu takiego nie ma.

Emerytura

Nadal nie wiadomo, co z emeryturami, projekt obniżenia (przywrócenia) wieku emerytalnego nadaj zostaje rozpatrywany. Pamiętajcie, że nasi posłowie pracują już od piątej rano aby nam żyło się lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>