Sposób na najem mieszkania. Maciek radzi jak wynająć mieszkanie

Zanim kupisz czy wynajmiesz mieszkanie sprawdź, czy osoba, która będzie twoim administratorem nie chce Ci zaszkodzić. Spisanie umowy najmu to nie prosta sprawa, na obu stronach umowy ciążą obowiązki.

Obowiązki właściciela

Właściciel mieszkania powinien przedstawić wypis z księgi wieczystej na dowód tego, że jest właścicielem mieszkania. Jeśli najemca jest właścicielem mieszkania, niech przedstawi dodatkowe, ważne dla ciebie umowy. Jeśli w wcześniej podpisałeś umowę na telewizję czy Internet w tej lokalizacji, nie oznacza to, że twój najemca musi z tego korzystać, umowa ciąży bowiem ciąży na tobie. Podejmując decyzję o wynajmie uprzednio zrezygnuj z tego wszelkich zobowiązań, nich lokator sam podpisuje umowy, na siebie. Pomimo ochrony danych jaka obowiązuje, to postaraj się sprawdzić czy najemca ma źródło dochodu uzyskasz  rękojmię płatności. Nie zapominaj o kaucji, nie powinna wynieść więcej niż 6-krotność opłaty czynszowej, niestety potem musisz ją zwrócić, zwykle w ciągu 30 dni od opuszczenia lokalu przez najemcę, jeśli ten nie został zdewastowany i nie stracił na wartości, a lokator opłacał czynsz. Wynajem mieszkania do według przepisów źródło, nie zapomnij zgłosić tego do US, i się opodatkować, nie chcesz by twój najemca na ciebie doniósł. Nowością są harmonogramy wizytacji, w wskazanych terminach właściciel  ogląda mieszkanie, ma to dwa cele, wykrycie awarii i ewentualne zgłoszenie napraw, jak i ustalenie czy najemca użytkuje lokal w sposób odpowiedni.

Najemca też ma prawa

Nie musisz wynajmować lokum, prze 5 czy 10 lat, bezpieczniej jest podpisać umowę na ten okres, na który masz źródło dochodu, czyli umowę o pracę.  W umowie najmu powinny znajdować się zapisy dotyczące, płatności, tego w jaki sposób będziesz opłacał czynsz, oraz termin wpłaty. Nie zapomnij o tym aby wpisać w umowę składowe płatności, czyli to co poza czynszem musisz sam opłacać, więc opłaty za energię, gaz, wodę, czynsz dla administracji budynku, czy opłatę śmieciową. Bywa tak, że cześć z tych opłat jest obciążeniem właściciela mieszkania, jeśli umowy są na nadal na niego. Protokół zdawczy, stan mieszkania do jakiego się wprowadzisz powinien zostać dokładnie opisany. Opis instalacji, stan licznika energetycznego, gazowego czy wodomierza. Zanim się wprowadzisz to za administracją musisz uzgodnisz możesz mieć w lokalu psa, tą kwestię możesz poruszyć z właścicielem jeśli wynajmujesz obiekt nie należący do wspólnoty, inaczej obowiązuje cię regulamin mieszkańca.

Umowa najmu, czego nie zapomnieć

Akt najmu musi mieć formę pisemną, w akcie zawarte są pełne dane, wraz z peselem czy numerem seryjnym dowodu. Dla ułatwienia komunikacji warto zadbać nie tylko o adres, ale także o e-mail czy numer telefonu. Zwykle jest tak, że wszelkie awarie pokrywa właściciel, ale te podyktowane złym użytkowaniem powinny być pokryte przez najemcę, dlatego warto dodać w umowie punkt dot. kosztów napraw. Ubezpieczeniem mieszkania to kolejna sprawa jaką powinno się uregulować, kto płaci, a kto jest beneficjentem? To kwestie sporne, lepiej ustalić je zanim stanie się coś złego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>