Twoje, moje czy nasze? cześć II

Calculation

Chciałem dokończyć poprzedni wpis, wydał mi się on trochę długi, jednak sprawy majątkowe są ważne dla każdego z nas, więc poświęcę temu tematowi trochę więcej czasu.

Kiedy jesteście parą, to każde z was ma jakiś majątek, macie własne konta w banku, samochód czy jakieś inne dobra, w związku kupujecie też różne rzeczy wspólnie. Obcy ludzie niepołączeni związkami prawnymi mogą wspólnie nabywać dobra jak i razem zaciągnąć kredyt i kupić mieszkanie.

Masze czy moje?

Jeśli decyduje się na taki krok przez związkiem małżeńskim niech umowa kupna-sprzedaży mieszkania zawiera w swej treści jaka cześć mieszkania staje się twoją własnością, czy będzie po połowa czy 2/3 sumy. Kiedy się rozejdziecie jedno może spłacić drugie, jednak gdy decyzją będzie  sprzedaż mieszkania wówczas także dostaniesz swoją część.

Bez ślubu wspólny kredyt to niepewna inwestycja, dlatego pomyśl aby każde z was postarało się o swoje pieniądze. Jeśli przy wspólnym kredycie  partner przestanie dokładać się do spłaty bank zacznie ściągać z tego, z którego będzie to najprostsze. Wejdzie na dochody czy konto, nie będzie miało znaczenia, że do drugie nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. By odzyskać należności zostanie jedynie sąd

Intercyza, dobrym pomysłem?

Brak podpisanej intercyzy oznacza, że wasze dochody są wspólne, podobnie jest z oszczędnościami w banku i cały majątek. Współwłasność nie dotyczy jedynie rzeczy osobistych. Dlatego warto dbać o swoje, dopisać się do umowy kupna, uporządkować sprawy własności, przy zakupie drogich rzeczy takich jak meble czy AGD niech na fakturach będą ona nazwiska. Sklep nie powinien się czepiać a wam ułatwi to podziała.

Kto będzie na rachunkach, zadbaj o to byście byli oboje. Nie ma uregulować kto ma płacić rachunki, przyjmuje się, że osoba na którą przychodzą ale skoro mieszkanie jest na męża a żona ze swojego konta opłaca koszty energii elektrycznej to jest to duża karta przetargowa w sądzie. Wówczas jest to niezbity dowód kto łożył na dom, więc o rachunki także trzeba dbać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>