Niespłacone długi

48319-borrow-money

Życie jest przewrotne i wiemy o tym nie od dziś, co jest tego przyczyną nasza natura, nierozsądek, prawo? Odpowiedzi jest wiele. Jednak nigdy nie przypuszczałbym, że z niedopłaty jednego grosza może powstać aż tak wielka kwota. Jak czytam w gazecie, kobieta zakupiła na raty lodówkę, kredyt sumiennie spłacała, jednak nie uregulowała jednego grosza. Nie wiem czy to ze swojej winy i dlaczego bank jej o tym wcześniej nie powiadomił. Dopiero teraz musi spłacić aż 177 złotych. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Konsumenta, który komentuje, że cała sprawa jest nienormalna.

Dziś mam kilka uwag dla tych, którzy przed taką sytuacją chcą sie ustrzec. Spore zadłużenie to obawa przed tym, że nie dokonamy uregulowania zadłużenia na czas. Długi to spore obciążenie też dla domowych finansów. Świadomość tego, że zadłużenie jest oprocentowane i podlega karze za nieuregulowanie i to sporej dodatkowo nas przygnębia.

Życie od pożyczki do kredytu i tak na okrągło nie pomaga nikomu, dlatego ważne byśmy nie dopuszczali do takich sytuacji. Poza oczywistymi odsetkami za nieterminową wpłatę może spotkać nas także brak prądu, gazu czy w dalszej perspektywie eksmisja. Obecnie niektóre warunki umowy można negocjować, zwłaszcza wydłużyć okres zapłaty, pamiętajcie o tym, zmiana dostawcy energii otwiera wiele możliwości. Na tym wydatki się nie kończą przecież są jeszcze podatki a z czegoś trzeba żyć.

Zalegamy z płatnościami do instytucji publicznych takich jak  ZUS , urząd skarbowy to uregulujmy te zadłużenia proporcjonalnie, nawet niewielkimi kwotami. Otrzymamy wówczas prośbę o uregulowanie niedopłaty a nie od razu upomnienie, które może skończyć się egzekucją.

Korzystajmy też z dostępnych opcji takich jak prolongata spłaty, wystosujmy pismo do instytucji czy banku, czasem takie postępowanie toczy się kilka tygodni jednak warto, należności zostaną rozłożone na mniejsze kwoty i dłuży czas spłaty.

Pamiętajmy też o unikaniu nowych zadłużeń np. dziedziczonych. Nie wiem co stało się z nowelizacja, która wszystkim dłużnikom miała zapewnić dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, to uchroniłoby część z nas od nieprzyjemnych skutków dziedziczenia. W swoim czasie w mojej rodzinie pojawił się problem dziedziczenia długów, jednak wszyscy spadkobiercy zrzekli się. Nikomu nie życzę takiej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>