Zapomniałem o tym napisać

zapomin

Już dawno po terminie ale 15 lutego nie od tego roku został ustanowiony Światowym Dniem Oszczędzania Energii. Decyzja o tym zapadła już dawno, dlaczego akurat ta data, w tym dniu obchodzimy rocznicę w rocznicę wejścia w życie Protokołu z Kioto. Powstał aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych na świecie.

Polacy przyznają, że  wspólnie ponosimy odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. To z domu wywodzimy pierwsze nauki jak dbać o naturę, dom to też miejsce gdzie wiele możemy zrobić dla gospodarki. Będzie to niewielki odsetek ale zawsze to jakaś oszczędność. Nie raz pisałem o tym by świadomie oszczędzać energię, co będzie nie tylko z pożytkiem dla naszej kieszenie ale też dla środowiska. Co w tym celu robić, jeszcze raz krótkie podsumowanie. Domykamy lodówkę, gaśmy światło nawet po wymianie żarówek na energooszczędne. Stawiajmy na budowę domów niskoenergetycznych. Pewnie, że nikt teraz nie będzie budował domu pasywnego aby nauczyć dziecko oszczędzać, ale można przypilnować aby zamykało kran. Pokażmy film ukazujący życie ludności trzeciego świata. Im więcej sposobów dziecko pozna od nas tym szybciej się do niech dostosuje, albo wymyśli swoje nowe. Nie zapominajmy o segregowaniu śmieci. Elektronikę, szkoło można ponownie wykorzystać nawet w 80%. Pokaż swojemu dziecku jak to robić, na jakie oznaczenia ma zwracać uwagę, zobaczysz będzie cię poprawiać.

Jak podaje NFŚiGW budując dom pasywny, który jest o 100 tysięcy droższy niż budowa domu tradycyjnym sposobem. Do 2017 można jeszcze uzyskać dopłatę z tego funduszu na cel budowy domu energooszczędnego. W tym celu trzeba spełnić wymagania, dopłata jest w formie kredytu więc nie koniecznie jest to zadowalający sposób na pozyskanie funduszy. Szacuje się, że oszczędności mogą sięgnąć nawet 4000 tysięcy złotych rocznie, jeśli nie zrezygnujemy z innych sposobów oszczędzania to nawet 5000 tysięcy. Polacy wiedzą, że oszczędzać należy jednak z tym różnie bywa, chodź na pytania odpowiadamy prawidłowo to tych poczynań trudno szukać w naszych zachowaniach.

Parametry techniczne to główne wymagania jakie stawia się domom pasywnym. Sposób budowy musi różnić się tradycyjnego, tu kładzie się nacisk na izolację ścian, która musi mieć ponad 30 cm grubości. Drugi ważny element to izolacja dachu, pomaga zatrzymać nawet 20% ciepła. Do tego stosuje się wełnę mineralną, po to by wyeliminować mostki termiczne. Okna oraz drzwi, zwraca się uwagę aby szyby charakteryzowały się wysokim współczynnikiem izolacji cieplnej. Uszczelnienie progu w drzwiach to element, który w tego typu budowie zawsze się sprawdza.

Odzyskiwaniem ciepła zajmuje specjalny system wentylacji, w domach pasywnych przywiązuje się uwagę do wymiany powietrza gdyż nie można w takim domu otwierać okien. Dom ogrzewany jest źródłami zewnętrznymi, często na dachu pojawia się system solarny, a skos dachu jest na stronę południową, bo to pozwala generować energię słoneczną i uzyskać tani prąd. Kanalizacja i system odprowadzania wody ma także dodatkowe zastosowanie np. do podlewania.

Dzisiaj trzeba uważać no to jakich sprzętów używamy, nie warto inwestować w sprzęt, który nie pozwalana nam oszczędzać. Stojąc przed wyborem budowania domu w sposób tradycyjny czy nowoczesny warto zastanowić się nad wybraniem oszczędnego rozwiązania. W kontekście przyszłości warto na to spojrzeć i lepiej teraz wydać niż w późniejszym czasie próbować niwelować skutki efektu cieplarnianego. W dobie kryzysu należy zwrócić uwagę na to jak oszczędzamy. Coraz większe znaczenie ma bowiem to w jakich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>