Nowe liczniki

podlicznik prądi

Poza wiadomościami o tym, że do 2020 roku Polska musi zacząć produkować więcej energii z źródeł odnawialnych, które obecnie kuleją gdyż tylko 10% energii powstaje ze słońca, prądów morskich czy turbin wiatrowych razem liczonych. W kolejnych latach ma się to zmieniać tak by osiągnąć cel 30% prądu pochodzi z OZE. Prawda, że news jest sprzed miesiąca kiedy to odbył się szczyt unijny, ale co trochę pojawiają się informacje o tym. Jednak lepsze to jak wyssane z palca historie czy ‚dokonania” naszych gwiazd i polityków.

W gąszczu tego śmietniska jakim jest internet można napotkać jednak perełki. Mianowicie pod wpisem o nowoczesnych licznikach w komentarzach rozwinęła się dosyć ciekawa dyskusja o tym kto faktycznie skorzysta na zmianie. Wychodzi na to, że odbiorcy są na ostatnim miejscu. Prawdą jest, że obecnie płacimy za zużycie prognozowane, nowe liczniki mają to zmienić mamy płacić, za energię faktycznie pobraną. I tu pojawiają się głosy sprzeciwu, płacimy za energię prognozowaną w wyższych stawkach i opłatach, inteligentny licznik ma podawać dokładne zużycie, więc wszelkiego typu wzrost będzie szybko odnotowany, a stawki pozostaną bez zmian, zatem nie ma pewności, że nowe liczniki wpłyną na niższe rachunki. Mówi się, że małe radyjko nie pobiera wiele, ale jeśli ta czuła aparatura wychwyci nawet niewielkie wzrosty poboru, to jest się czego obawiać.

Automat ten ma też sterować pracą naszych urządzeń, czyli licznik będzie uruchamiać pralkę wtedy kiedy energia będzie tańsza, to samo ze zmywarką. Nie bardzo rozumiem czy wiąże się to z tym, że urządzenia mają być na stałe podłączone do prądu? Przecież eliminacja trybu oczekiwania jest jednym z najważniejszych czynników w oszczędzaniu energii. Na innej stronie znalazłem jakby odpowiedź na moje pytanie. W gniazdkach nie będzie prądu, dom podzielony będzie na strefy, część urządzeń, która musi być stale zasilana będzie podłączona do gniazdek z stałym zasileniem, a sprzęty typu pralka, zmywarka będą zasilane dopiero o określonych porach kiedy popłynie prąd. Nie wiem czy dokładnie taką treść chciał przekazać autor, ale nie bardzo wyobrażam sobie takie rozwiązanie, pralka nie wie kiedy ma prać chyba, że posiada funkcję timer managera, a jeśli ja takiej nie posiadam to co muszę kupić bo nie będę mógł zrobić prania?

Kolejnym aspektem jest to, że dane takie jak zużycie będą cyklicznie odnotowywane na serwerach przedsiębiorstwa. Tu ktoś słusznie zauważył, że jeśli ochrona serwerów zawiedzie to w niepowołane ręce wpadną nie tylko nasze dane, ale to kiedy najwięcej zużywamy prądu, a od tego nie daleka droga aby ustalić kiedy jesteśmy w domu no i jakie sprzęty posiadamy.

Jeden użytkownik sieci zauważył, że koszt jednego licznika to ponad 300 złotych kto płaci za inwestycję? Dystrybutor, jednak nie zrobi tego charytatywnie, na odbiorcach z pewnością odbije się ta inwestycja. Obecnie dystrybutor i sprzedawca energii to nie są podmioty tożsame (dystrybutor zajmuje się siecią a sprzedawca obrotem energii, nawet jeśli spółki mają tę samą nazwę, bo należą to wielkiej korporacji, to każdy z nich ma określoną rolę) to ceny dystrybucyjne ustalane są przez Prezesa URE, jednak to spółki zgłaszają swoje wnioski w tej kwestii. Nie mniej można się obawiać najgorszego, może ceny nie wzrosną drastycznie jednak warto zacząć interesować się ceną 1kWh.

Negowane są same urządzenia, które wysyłają silny sygnał podobny to tego jaki emitują telefony komórkowe. Badania co prawda nie odbywały się w Polsce, jednak nie o tym, wskazują, one bowiem, że fale radiowe są szkodliwe, a emitowane 24 godziny na dobę wpływają negatywnie na zdrowie. W grupie osób testujących urządzenia pojawiły się nagłe wzrosty zachorowań, górowała bezsenność, rozdrażnienie i depresja. Brzmi jak scenariusz do filmu, za którego Roberts dostała oscara. Nie mniej jednak, w każdym działaniu można dopatrywać się negatywnych stron, tylko co jeśli są one faktycznie groźne, a faktyczne niebezpieczeństwo będzie tuszowane poprzez wywyższanie korzyści?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>