Oszczędzanie trochę inaczej

14489493614_45a01c2ca7_n

Przeglądając sieć napotykamy wiele rad odnośnie oszczędzania, na niektórych blogach można dostrzec też licytację, ktoś wypisuje porad dziesięć następny 15. Bywają wersje hardcorowe liczące nawet 150 podpunktów, jednak te zbytnio się rozdrabniają, pisząc gaś światło w kuchni, gaś światło w pokoju. Nie o to mi chodzi, w oszczędzaniu trzeba mieć plan i skrupulatnie się go trzymać. Zatem przedstawię kilka porad widzianych moimi oczami.

Podziel swój cel, jeśli chcesz oszczędzić 10 tyś, podziel tę kwotę na kilka wiesz, że w miesiącu oszczędzisz tylko 300 zł to nie zakładaj, że do końca roku musisz uzbierać połowę kwoty. Z oszczędzaniem jest jak z odchudzaniem, musisz wyznaczyć jasne cele. Zarządzanie wydatkami to sztuka, którą należy ciągle ulepszać, ćwiczyć i poświęcać jej czas.

Nie oszczędzaj tylko dlatego, że to modne oszczędzaj na coś co naprawdę ma przynieść Ci korzyści. Podniesie twój standard życia czy spełni twoje marzenie.

W pełni wykorzystaj swoją psychikę. Mam tu na myśli to, że jak wiesz co na ciebie zadziała trzymaj się tego. Łapiesz się na tym, że twój komputer chodzi całą dobę i nie możesz przezwyciężyć tego, aby go wyłączyć? Nastaw odpowiednią aplikację, stosuj karteczki, aby Ci przypominały. Dzięki temu poznasz siebie, będziesz wiedział co na Ciebie działa, a na co jesteś odporny.

Przygotowując budżet w pierwszej kolejności pamiętaj o innych, masz rachunki, opłaty, kredyty, odłóż na to w pierwszej kolejności. Dopiero potem zadbaj o siebie, czasem możesz sobie pofolgować jednak nie chodzi tu o zachowania typu zaoszczędziłem 100 zł wydam 50. Nie myl zachcianek z potrzebami.

Zanim wydasz pieniądze zastanów się ile czasu potrzebujesz, aby taką kwotę zarobić. Wówczas dowiesz się czy to co chcesz kupić jest warte swojej ceny. Musisz więc wyliczyć ile wynosi twoja dniówka, czy ile zarabiasz na godzinę. Następnie zdaj sobie sprawę z tego ile wysiłku kosztuje Cię ta praca.

Takie działania mają na celu wyeliminować złe nawyki, zdasz sobie sprawę ile wysiłku kosztuje Cię oszczędzanie i czy tak naprawdę przynosi efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>